21.12.2015.
Vratimo tradicijske obrte u svoja gospodarstva
Posted at 12:21h
in Projekti
VRATIMO TRADICIJSKE OBRTE U SVOJA GOSPODARSTVA
- Slabo razvijen ruralni prostor loših gospodarskih i društvenih karakteristika ne predstavlja problemsko područje samo sebi već i puno širem prostoru.
- Naime, u kontekstu države, niska razvijenost ruralnog prostora predstavlja opterećenje razvoju zemlje u cjelini, razvoj većinom ruralnih područja imperativ je svake države u kojoj značajan dio teritorija i stanovništva predstavljaju prostori spomenutih karakteristika.
- U slučaju zapostavljanja razvoja ruralnog prostora posljedice za cijelu državu mogu biti: nekorištenje resursne osnove i slaba valorizacija postojećih strateških prednosti radi loših strukturnih pokazatelja problemskih područja te slabljenje prostorno-funkcionalne integracije teritorija.
- Kako bi se preokrenuli trendovi slabljenja socio-ekonomskih pokazatelja potrebno je identificirati i aktivirati lokalne aktere koji bi postali početni pokretači razvoja svog područja. Važan je razvitak malog poduzetništva kao pokretača inovativnosti te konstruktivnog lokalnog partnerstva različitih sudionika iz više sektora djelatnosti.
Ciljevi edukacije o dopunskim djelatnostima na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu su:
- omogućiti obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima dodatni izvor dohotka za gospodarstvo
- omogućiti višu razinu standarda gospodarstva
- poticati diverzifikaciju
- omogućiti vrednovanje drugih vještina i znanja članova obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva
- doprinijeti očuvanju ruralnog područja
- omogućiti obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima korištenje sredstava potpore iz EARFD-a u razdoblju 2014.-2020.
- ustrojiti registar OPG-a koji se bave dopunskom djelatnošću i uspostaviti sustav praćenja i kontrole
Zaključci
- Tradicijski i umjetnički obrti najbolji su pokazatelji dugovječnosti i uspješnosti ljudi i naroda, koji su zahvaljujući njima stotinama godina živjeli u skladu s prirodom, koristili njezine najbolje resurse i budućim naraštajima ostavljali dobre temelje za budućnost.
- Problem je što takvi obrti nisu gospodarski privlačni pa se mlađe generacije njima ne žele baviti. Ove radionice će dati odgovore na pitanja i mogućnosti prodaje poljoprivrednih proizvoda koje su višestruke, pa se tako nudi prodaja na:
- na OPG-u (u dvorištima, proizvodnim objektima OPG-a, kušaonicama i na polju),
- na štandovima i klupama na tržnicama na malo,
- na štandovima i klupama izvan tržnica na malo,
- na štandovima i klupama unutar trgovačkih centara, ustanova, i sl., prigodnom prodajom (sajmovi, izložbe, manifestacije i sl.),
- dostavom do potrošača,
- pokretnom prodajom (pokretna vozila, plovila, kolica),
- prodaja putem automata, kioska, prodaja putem interneta.
- Kvaliteta življenja ruralnog stanovništva neprekidno se poboljšava, a razlike u životnom standardu između ruralnog i urbanog stanovništva se postepeno smanjuju. Ruralna područja su vitalna i privlačna mjesta za život i rad, s razvijenim raznolikim gospodarskim mogućnostima u skladu s lokalnim uvjetima i obilježjima. Dinamičkim vezama između sela, manjih gradova i gradskih područja, ruralna područja doprinose razvoju gospodarstva u cjelini.
- Ruralna područja sposobna su brzo se prilagoditi gospodarskim, društvenim, kulturnim, ekološkim i tehnološkim promjenama i potpuno se integrirati u tržišno gospodarstvo. Ruralna područja razvijaju se održivo održavanjem ravnoteže između gospodarskog napretka, očuvanja okoliša i društvene stabilnosti ruralnih zajednica.
- Važan je i razvitak fleksibilnog malog poduzetništva kao pokretača inovativnosti te konstruktivnog lokalnog partnerstva različitih sudionika iz više sektora djelatnosti.